Anot Aristotelio, žmogus yra socialinis gyvūnas, jam būtinas bendravimas, didesnis ar mažesnis. Mes negalime išgyventi pavieniui vieni negyvenamoje saloje. Žmogus sukurtas žmogui ir visuomenei, o visuomenė susideda iš žmonių – labai skirtingų, bet tuo pačiu ir turinčių bendrų bruožų, kurių dėka mes buriamės į atskiras grupes ir pagal kuriuos atsirenkam draugus, galiausiai – kuriame šeimas. Kodėl mes su vienais bendraujame šiltai ir atrodo, suprantame vienas kitą iš pusės žodžio, o su kitais santykiai nesiklosto ar netgi mums nejauku ir atgrasu būti kartu?
Atsakymas labai paprastas ir jau skambėjęs Elijo straipsniuose – žmonės yra skirtingi, kartais – net labai. Nepriklausomai nuo to, kad žmogui augant ir bręstant, keičiasi charakterio savybės, suvokimas, elgsena, vis tik per visą gyvenimą išlieka stabilus jo įgimtas psichologinis pagrindas, psichologinis DNR. Tai įgimtas asmenybės tipas, lemiantis charakterį, nuostatas, požiūrį, mąstymą, elgesį, skirtingą pasaulio suvokimą ir apsprendžiantis daug svarbių dalykų gyvenime.
Kai kurie žmonės blaškosi, ieškodami atsakymo, kas negerai su jų gyvenimu, darbu ar santykiais. Jie kartais nesupranta patys savęs, savo reakcijų ir veiksmų, pergyvena dėl bendravimo sunkumų ar vidinių prieštaravimų. Jie galvoja, kažkas negerai su jais. Atsakymas gali būti čia pat – su žmogumi, greičiausiai, viskas tvarkoje, tik jis tiesiog dar nepažino savęs, neatrado savojo tipo. Sakoma, kad visiškai pažinti save neįmanoma, ir tame daug tiesos, tačiau pažinti tiek, kad bent iš esmės suprastum savo mintis, elgesį, pasirinkimus – įmanoma, galima ir netgi reikia. Atradus savąjį tipą, labai daug kas stoja į savo vietas – tu supranti, kad su tavimi viskas gerai, tu tiesiog kitoks, nei kiti, ir kiti yra kitokie, nei tu. Pamatai skirtumus ir pamilsti save tokį, koks esi, tuo pačiu leisdamas kitiems būti tokiais, kokie jie yra.
Žinoti savo asmenybės tipą itin svarbu, jeigu kankina vidiniai klausimai dėl karjeros, profesijos, santykių, įvairių svarbių pasirinkimų, pagaliau – egzistenciniai gyvenimo prasmės ir pašaukimo klausimai. Sužinojęs savo tipą, suprasi, kodėl tave domina būtent tai, kas visai nedomina kitų, kodėl vieni elgiasi taip, kaip tu niekada nepasielgtum. Suprasi, kodėl tau gera vaikščioti vienam miške ištisą dieną ir kodėl kiti to nesupranta, nes jiems nėra nieko geriau, kaip siausti triukšmingam vakarėly būryje draugų. Arba, gal tu kankiniesi darbe, laužydamas ir prievartaudamas save, manydamas, kad esi niekam tikęs ir tavo savivertė kritusi į bedugnę, o paaiškės, kad gal tu iš viso ne savo vietoj ir kitur būsi absoliučiai našus, puikus ir laimingas darbuotojas. Ateis daug aiškumo ir atsakymų.
Nemokamas testas, kurį rekomenduoju, nėra iš tų linksmųjų pramoginių, kurie skirti tik laiko praleidimui ir nieko rimto apie tave nepasako. Šis testas turi rimtus psichologinius pamatus, moksliškai pagrįstą metodiką, prie kurios buvo dirbta dešimtmečius, ir ne vieno žmogaus. Kalbu apie Myers–Briggs asmenybės testą – tipų indikatorių (Myers–Briggs Type Indicator (MBTI)), kurio pamatas yra Karlo Gustavo Jungo tipologijos teorija. Daliai skaitytojų jau gali būti pažįstamas ir jeigu esate anksčiau jį atlikęs, neprošal pakartoti, – kiekvienas naujas gautas rezultatas tik patikslins jūsų tipą.
Neperrašinėsiu čia to, ką galite patys rasti Wikipedijoje ar kitur apie MBTI, tik pridursiu, kad tai vienas populiariausių testų JAV, kur net 89 iš 100 Fortune kompanijų jį taiko priimamiems į darbą kandidatams. Tai parodo, kaip rimtai jį vertina didžiausios kompanijos, koks jis tikslus ir kaip taikliai gali apibūdinti žmogų ir jo tinkamumą vienoms ar kitoms pareigoms.
Pastaba: tinklapis 16personalities sudaro galimybę atlikti testą 30-čia kalbų. Atlikęs testą anglų ir lietuvių kalba po kelis kartus, pastebėjau, kad keletas klausimų skiriasi. Esmė išlieka panaši, tačiau keli skirtingi klausimai modeliuoja jau kitokią situaciją, taigi ir atsakymai gali šiek tiek skirtis. Testo rezultatai anglų kalba man buvo tikslesni (apie 90-95% tikslumas), nei lietuvių kalba (apie 70-80%), todėl jeigu kam anglų kalba nėra problema, galite pakartoti testą abiem kalbom.
Svarbiausia, neskubėkite ir būkite kiek įmanoma tikslūs, nuoširdūs ir sąžiningi. Negražinkite savo atsakymų ir nemodeliuokite savęs patys, koks norėtumėte būti, o rašykite taip, kaip yra iš tikrųjų – juk darote tai dėl savęs. Užtruksite keliolika minučių ir gausite atsakymą keturių raidžių pavidalu (vienas iš 16 tipų) bei aprašymą, kuris mažų mažiausiai parodys jūsų tipo tendencijas, o gali būti net ir gąsdinančiai tikslus. Tikiuosi, kad tai padės išspręsti jums kai kuriuos klausimus ir palengvins gyvenimą.
Dar vienas nedidelis, bet geras patarimas: pakartokite testą keletą kartų, su kelių savaičių ar kelių mėnesių pertrauka. Taip gausite tikslesnius rezultatus.
Jus gali sudominti:
Apie prenumeratą.