Turtingiausi Lietuvos verslininkai. Ar jie turi MOJO?

Naujienų portalas „DELFI“ ir žurnalas „Reitingai“ pristato Lietuvos turtingiausiųjų asmenų sąrašą. Tarp 329 turtingiausiųjų asmenų daugiausia matomos verslininkų pavardės. Turtingiausiųjų trejetuke rikiuojasi vienintelis Lietuvos milijardierius, „Vilniaus prekybos“ akcininkas Nerijus Numavičius, „Girteka logistics“ valdybos pirmininkas Mindaugas Raila ir „MG Baltic“ savininkas Darius Mockus.

Daugiau nei pusę metų duomenis rinko ir analizavo finansininkų ir auditorių komanda. Kaip pasakoja tyrimo kuratorė Jurgita Laurinėnaitė–Šimelevičienė, pirmiausia vadovaujantis Registrų centro duomenimis buvo sudarytas 500 pelningiausių Lietuvos įmonių sąrašas.

Papildomai buvo peržvelgiami ir kiti šaltiniai, tikrinant, ar tikrai pateko visos didžiosios įmonės. Vėliau nagrinėtos šių įmonių 2018 m. Registrų centrui pateiktos finansinės ataskaitos. Jei iki šių metų liepos 25 dienos jos buvo nepateiktos, tuomet vadovautasi 2017 m. finansinėmis ataskaitomis. Pabrėžiama, kad vadovautasi konsoliduotomis įmonių ataskaitomis.

Vertinant įmonės vertę atsižvelgta į tris pagrindinius faktorius: pelną, paskolas ir turimą investicinį turtą bei grynuosius pinigus.

Taip pat atsižvelgta į įmonės dydį, pasaulines tendencijas bei sektorių, kuriam priklauso įmonė. Pavyzdžiui, žemės ūkio sektorius buvo vertinamas kaip rizikingesnis, dėl paskutiniais metais ne tokių palankių klimato sąlygų. Tad, tarkime, gamybos sektoriuje įmonė turėtų būti daugiau pelninga, nes pats sektorius mažiau rizikingas. Plačiau įmonių vertės skaičiavimo metodiką iliustruoja „Achemos“ pavyzdys.

Reikėtų paminėti, kad verslininkų turimos akcijos užsienyje registruotų įmonių ar turimų „ofšorinių“ įmonių vertė neanalizuota, nes nėra galimybių objektyviai įvertinti jų finansines ataskaitas. Taip pat neįvertintas ir verslininkų turimas nekilnojamasis turtas, jeigu jie nėra politikai ir nėra pateikę viešos deklaracijos Valstybinei mokesčių inspekcijai.

Žurnalo „Reitingai“ vyr. redaktorius G. Sarafinas pastebi, kad Lietuvos turtingiausieji skiriasi nuo pasaulio turtingųjų. Yra vengiama viešumo, garsiai kalbėti apie labdarą ar socialinę veiklą.

„Po savęs palikti ne vien tik eilutę su daug skaičiukų, bet kad sukūrė gerovę, pridėtinę vertę visai valstybei, žmonėms, jaunimui ar panašiai. Suprantu, kad verslininkai dažniausiai sako, kad mes sukūrėme darbo vietų, čia mūsų pagrindinis nuopelnas. Viskas tvarkoje, kad sukuria daug darbo vietų, bet reikia įvertinti dar tai, ar tos darbo vietos yra gerai apmokamos. Tai kai žiūri plačiau, kai atsitrauki nuo verslo, aš kviesčiau mūsų turtingiausius mąstyti šiek tiek aukštesnėmis kategorijomis, o ne vien šia diena“, – komentavo jis.

G. Sarafinas pridėjo, kad viešumas suteikia tuo pačiu ir skaidrumo.


elijas.lt komentaras

Talpiname šią informaciją todėl, kad iš sėkmingai kuriančių verslą ir uždirbančių pinigus yra ko pasimokyti. Bet svarbiausias akcentas čia būtų pono G. Sarafino komentaras, kurį pakartosime:

„Po savęs palikti ne vien tik eilutę su daug skaičiukų, bet kad sukūrė gerovę, pridėtinę vertę visai valstybei, žmonėms, jaunimui ar panašiai. Suprantu, kad verslininkai dažniausiai sako, kad mes sukūrėme darbo vietų, čia mūsų pagrindinis nuopelnas. Viskas tvarkoje, kad sukuria daug darbo vietų, bet reikia įvertinti dar tai, ar tos darbo vietos yra gerai apmokamos. Tai kai žiūri plačiau, kai atsitrauki nuo verslo, aš kviesčiau mūsų turtingiausius mąstyti šiek tiek aukštesnėmis kategorijomis, o ne vien šia diena“.

Šis komentaras atspindi Elijo vystomą temą – sėkmė ir jos aukščiausias laiptelis MOJO. Sėkmė nėra tik pinigai, ji nėra matuojama turto kiekiu, nors visi suprantame, kad sėkmingu sunkiai pavadinsi vargšą. Pinigai ir turtas gali būti sėkmingo gyvenimo atributai, bet tikrai nebūtinai, nes dažnai pinigai ateina neaiškiais būdais ir nešvariais keliais, kurie nieko bendro su sėkme neturi. Štai kodėl kartais pinigai ir turtai nereiškia sėkmės, o tik tai, kad žmogus tam tikru momentu turi tam tikrą kiekį banko išleistų popierių ar tam tikrą skaičių savo banko sąskaitoje, ir viskas. Kai kam užtenka ir to “visko”, arba “užtenka” kabutėse, nes kažkuriuo momentu paaiškėja, kad laimės nei banknotai, nei skaičiukai suteikti negali. Pinigai yra nepaprastai svarbu, tačiau jie įgyja prasmę tik tada, kai jie yra įrankis kilnesniam tikslui pasiekti, o ne pats galutinis tikslas.

Štai kodėl labai įdomios ir teisingos pasirodė G. Sarafino mintys apie tai, kad sėkmė nėra tik skaičiukai, bet ir – gerovė, pridėtinė vertė visai valstybei ir jos žmonėms. Tai ir yra jo minimos  “aukštesnės kategorijos” ir MOJO. Ar daug Lietuvos verslininkų mąsto būtent taip? Elijo puslapiuose rasite tokio mąstymo ir iš to sekančių darbų pavyzdžių. O kol kas –

turtingiausių Lietuvos verslininkų dešimtukas:

  1. Nerijus Numavičius, Vilniaus prekyba, 1925 mln.
  2. Mindaugas Raila, ME Investicija, Girteka logistics, 907 mln.
  3. Darius Mockus, MG Baltic, 400 mln.
  4. Augustinas Rakauskas, Litvalda, Baltic Shopping Centers, 270 mln.
  5. Vladas Numavičius, Vilniaus prekyba, 263 mln.
  6. Mindaugas Marcinkevičius, Vilniaus prekyba, Glera, Lords LB Asset Management, 255 mln.
  7. Dainius Dundulis, Norfos mažmena, Rivona, Norfos vaistinė, 252 mln.
  8. Lyda Lubienė, Achemos grupė, 208 mln.
  9. Artūras Rakauskas, Kesko Senukai Lithuania, SSPC, Danpower, R Investicija, 178 mln.
  10. Žilvinas Marcinkevičius, buvęs „Vilniaus prekyba“ akcininkas, 160 mln.

Originalus straipsnis ir visas 329 žmonių sąrašas čia.
Nuotr. Delfi

 

Please wait...
Dalis tekstų Elijuje skirta tik Contribee prenumeratoriams. Užsiprenumeravę paremsite puslapį, prisidėsite prie jo gyvavimo ir augimo. Su Jūsų pagalba bus dar daugiau gero, įdomaus, reikalingo ir naudingo turinio. Ačiū Jums!
Apie prenumeratą.

Skirti paramą

Parašykite komentarą

Būti laimingu - tavo pašaukimas