Rekomenduojami filmai (detaliau)

Kvadratas (The Square) |  Kvadratas (2017) on IMDb

Režisierius: Ruben Östlund
Vaidina: Claes Bang, Elisabeth Moss, Dominic West
Šalis: Švedija | Vokietija | Prancūzija | Danija | JAV
Metai: 2017
Juodojo humoro komedija, drama.

Kristianas – gerbiamas modernaus meno muziejaus kuratorius, filantropas. Naujasis jo projektas „Kvadratas“ – konceptuali instaliacija, skatinanti altruizmą ir socialinę atsakomybę. Tačiau kartais savo skelbiamus idealus atitikti ypač sudėtinga: neadekvati Kristijano reakcija į mobiliojo telefono vagystę jo kruopščiai kuriamą gyvenimo idilę paverčia tikru chaosu. „Auksinę palmės šakelę“ nuskynusi socialinė satyra meistriškai atskleidžia nuo realybės atitrūkusį šiuolaikinį pasaulį, jo veidmainystę ir prisitaikėliškumą.

Jei bandysite bėgti, žvėris jus sumedžios. Jei sugebėsite išsėdėti ramiai, nepajudindami nė raumens, žvėris gali jūsų nė nepastebėti. Taigi galite pasislėpti bandoje, ramūs, žinodami, kad auka taps kas nors kitas.

Spoileris
Kai artistas-žvėris pasirodo gražiai pasipuošusių ponų vakarėlyje ir ima terorizuoti žmones, šie apsimeta, kad nieko nevyksta. Nuleidžia galvas ir nepakelia akių. Kad tik, gink Dieve, nelįstų prie manęs. Kad tik ką nors kitą, kad tik ne mane. Bet kai vieną moterį jis nusitempia už plaukų nuo stalo, pargriauna ant grindų ir bando išprievartauti, atsiranda vienas drąsesnis ir puolą žvėrį. Tuomet pasijungia ir kiti vyrai. Grupėje visada drąsiau, bet visada reikia to pirmojo. Įniršis nebekontroliuojamas ir žmogus-žvėris užtalžomas negyvai.

Tai man stipriausia scena iš filmo “Kvadratas”. Jis buvo rodomas Scanoramoje, laimėjęs Auksinę palmės šakelę. Tačiau ne apie šakeles kalba, nors jis vertas kur kas daugiau.

Tai kalba apie veidmainišką, parsidavėlišką, prisitaikėlišką, bailią ir abejingą visuomenę.
Apie pseudotoleranciją, kuomet reika ne toleruoti, o pasipriešinti, duoti į snukį ir vyti lauk.
Apie įsigalėjantį politkorektiškumą, virstantį elementariausiu bailumu.
Apie menkystas, kurie rūpinasi tik savo pilvu, pasiruošę atsiduoti ir parsiduoti bet kam, kad tik neliestų, kad tik numestų riebesnį kąsnį.
Apie neturinčius savo nuomonės ir prisitaikančius prie pirmo palankesnio vėjo.
Apie neturinčius pautų pasipriešinti ir drąsos pasakyti tiesą, kuomet myžama į akis ir meluojama, kad tai tik šiltas vasaros lietutis.

Kalba apie žvėrį, kuris gali būti įvaizdis daugelio dalykų mūsų laikmetyje.
Apie pabaisą, kuri turi jėgą ir valdžią, kuri gąsdina ir varo baimę, meluoja ir manipuliuoja, terorizuoja ir kontroliuoja – tol, kol jai nesipriešinsi.
Ir kalba apie mus – kiek mes turime drąsos nenusilenkti, nesusigūžti ir neužmerkti akių. Jei šiandien žvėris terorizuoja tavo kaimyną, nebūk tikras, kad rytoj jis neateis pas tave.

Apie mano ir tavo laisvę būti savimi. Nori valgyti riebiai – valgyk iki nukritimo. Nori saldumynų ir kenksmingų (ar “kenksmingų”) gėrimų – prašom į valias. Nori riebiai nusikeikti – keikis iki pamišimo. Tik esi laisvas būti laisvu tiek, kiek nevaržai kitų laisvės. Negali apriboti kitų laisvės ir negali nurodinėti ir įsakinėti kitiems, kaip jiems gyventi. Kiekvienas renkamės patys ir patys valgom savo pasirinkimų vaisius.

Ir nevaidink šventuolio, jei toks nesi. Jei prisidirbai – turėk drąsos ir sąžinės tai pripažinti. Išsilupk kiaulės akis ir nustok meluoti sau ir kitiems.
Daugybė kitų minčių, palyginimų ir aliuzijų šiame švediškame šedevre. Kiekvienas mąstantis atsirinks pagal save.

Please wait...
Dalis tekstų Elijuje skirta tik Contribee prenumeratoriams. Užsiprenumeravę paremsite puslapį, prisidėsite prie jo gyvavimo ir augimo. Su Jūsų pagalba bus dar daugiau gero, įdomaus, reikalingo ir naudingo turinio. Ačiū Jums!
Apie prenumeratą.

Skirti paramą

Parašykite komentarą

Būti laimingu - tavo pašaukimas