“Žmonės sako, kad esu vienas turtingiausių Kinijos žmonių, bet aš nemanau, kad tai yra mano pinigai “, – sako Jack Ma, milijardierius, verslo magnatas, investuotojas, filantropas, vienas sėkmingiausių verslininkų Kinijoje ir visame pasaulyje. “Tai yra pinigai, kuriuos žmonės man patikėjo, ir aš tiesiog noriu juos išleisti kuo geriau ir protingiau.” 2019 m. spalio mėn. išskirtiniame interviu Forbes Asia Ma pasakoja apie savo naują veiklą – filantropiją. Praleidęs pastaruosius du dešimtmečius, kurdamas Kinijos interneto prekybos milžinę Alibaba Group, Ma paskelbė, kad pasitraukia iš vadovo pareigų ir atiduos savo CEO titulą Alibaba generaliniam direktoriui Danieliui Zhang. Šiandien Jack Ma turtas vertinamas 44,3 mlrd. JAV dolerių (2020 m. sausio mėn. duomenys) ir jis yra turtingiausias žmogus Kinijoje.
“Aš noriu daugiau laiko ir jėgų skirti švietimui, filantropijai ir aplinkai”, – rašė jis atvirame laiške akcininkams. Tai buvo perėjimas, kurį Ma planavo dešimtmetį. “Kai Alibaba šventė 10 metų jubiliejų, aš pradėjau galvoti, kad turėčiau pasiruošti pensijai. Tada aš nusprendžiau, kad kai 2019 m. rugsėjo 10-tą mes švęsime 20 metų sukaktį, aš išeisiu iš vadovo pareigų”, – sakė jis spalio mėnesį Singapūre vykusioje Forbes Global CEO konferencijoje.
Toje pačioje konferencijoje Jack Ma atsiėmė Malcolm S. Forbes Lifetime Achievement apdovanojimą, kuris yra aukščiausio lygio pripažinimas ir skiriamas už viso gyvenimo pasiekimus pasaulinio verslo srityje asmeniui, įkūnijančiam ir demonstruojančiam Forbes deklarauojamus verslumo idealus.
Dabar Ma pradeda naują savo karjeros puslapį, kuris iš tikrųjų nėra labai naujas, nes verslininkas jau turi daug patirites šioje srityje ir yra nemažai nuveikęs. Alibaba jau seniai vykdo įvairias labdaros kampanijas. 2006 m. kompanija pradėjo savo pirmąją organizuotą filantropinę veiklą, padėdama neturtingoms Kinijos motinoms. Iki šios dienos per 20 tūkstančių moterų yra gavę nemokamą mokymą ir finansinę pagalbą, kad pačios galėtų užsiimti verslu internete.
Tai yra pinigai, kuriuos žmonės man patikėjo, ir aš tiesiog noriu juos išleisti kuo geriau ir protingiau
2010 metais kompanija prisiėmė labai rimtą įsipareigojimą – 0,3 procento visų savo pajamų skirti filantropijai. Po dviejų metų Ma įsteigė Alibaba Fondą, kurio funkcijos yra organizuoti ir valdyti visą filantropinę veiklą. 2019 metų pajamoms pasiekus 56 mlrd. JAV dolerių, 0,3% būtų 168 mln. dolerių (Alibaba tikros sumos neatskleidžia).
Asmeniškai filantropija Ma pradėjo užsiimti 2014 m., kuomet įsteigė Jack Ma Foundation. Šiandien šiame fonde yra 23 milijonai Alibaba akcijų, kurių vertė apie 4,6 mlrd. JAV dolerių. Nuo įkūrimo fondas jau suteikė įvairios paramos mažiausiai už 300 mln. dolerių, šiais metais planuojama išleisti mažiausiai 14 mln. Fondas remia ne tik Kinijos ribose, bet ir Afrikoje, Australijoje, Viduriniuose Rytuose. “Filantropija taip pat yra susijusi su efektyvumu. Jei galima išleisti 3 dolerius, tai kam išleisti 5? Jei galite kažką padaryti per dvi valandas, tai kam užgaišti keturias? Tai, kaip aš išmokau valdyti savo kompaniją, tinka valdyti ir filantropinei organizacijai”, – teigia Ma.
Jack Ma labai nori skatinti filantropinę dvasią ir kituose. “Pasaulis nepasikeis, jei jūs aukosite pinigus, bet jis pasikeis, jei jūsų širdis pasikeis. Mes negalime išgelbėti visų neturtingų žmonių ir išgydyti visų ligų, bet mes galime pažadinti gerumą visų pasaulio žmonių širdyse” – 2016 m. kalbėjo Ma. Buvęs mokytojas ypač suinteresuotas gerinti švietimą savo šalies kaimo ir skurdžiose vietovėse, o jo fondas jau pasižadėjo skirti mažiausiai 75 mln. JAV dolerių mokytojų ir direktorių rengimui.
“Kinija turi puikią labdaros kultūrą, bet Kinija turi kurti ir filantropijos kultūrą”, – sako Ma. Jis norėtų sukurti filantropines akademines programas: “Aš noriu įsteigti kursą universitete Kinijoje, kuriame būtų mokoma, kaip daryti filantropinę veiklą. Aš manau, kad Kinija vieną dieną turės šimtus tūkstančių verslininkų, kurie įkurs savo labdaros ar filantropijos fondus”. Kiti pritaria jo nuomonei. Azijos filantropai, ypač Kinijoje, vis dar laukia, ką Jack Ma darys su savo fondu. Jis turi nepaprastą galimybę būti lyderiu ir pavyzdžiu šioje gan naujoje srityje.
Mes negalime išgelbėti visų neturtingų žmonių ir išgydyti visų ligų, bet mes galime pažadinti gerumą visų pasaulio žmonių širdyse
Ma tikisi daugiau atkreipti dėmesį į moterų problemas. “Slapta Alibaba sėkmės priežastis yra ta, kad 34 proc. kompanijos vadovybės yra moterys, o iš visų darbuotojų skaičiaus moterys sudaro beveik 47%”, – kalbėjo Ma Singapūre.
Taigi, ką toliau darys Jack Ma, kaip filantropas? Pirmiausia, jis padarys šiek tiek tyrimų, kaip rašė praėjusių metų atvirame laiške: “Aš nesėdėsiu nieko neveikdamas, dabar aš galėsiu daugiau laiko skirti tiems įdomiems ir reikšmingiems dalykams, dėl kurių aš degu aistra. Aš neskubu. Noriu metus laiko praleisti keliaudamas po daugelį šalių ir kalbėdamas su švietimo darbuotojais, su mokytojais, su tais, kurie turi nuostabių idėjų”.
Jack Ma fondas turi tik vieną ofisą ir mažiau nei 30 etatinių darbuotojų. Tai gali atrodyti nedaug, bet prisiminkime 2000-uosius, kai Alibaba turėjo tik 150 darbuotojų, o Ma paskelbė Forbes žurnalui savo ketinimą padaryti Alibaba vienu iš top dešimties pasaulio tinklapių.
Paklaustas, kur bus Ma fondas po penkerių metų, filantropas atsako: “Tai bus gerbiama organizacija, kuri dirba veiksmingai ir efektyviai”.
Šaltinis: forbesindia.com, forbes.com
Jus gali sudominti:
Apie prenumeratą.