Kobe Bryant: “Kai ateis tavo laikas išvykti, palik po savęs legendą”

Vakar, sausio 26 d., sraigtasparnio avarijoje Kalifornijoje žuvo vienas geriausių visų laikų krepšininkų Kobe Bryant. Su krepšininku žuvo ir dar aštuoni kartu skridę žmonės. Tarp jų buvo ir trylikametė Bryant’o dukra Gianna. Sraigtasparniu buvo vykstama į K. Bryant krepšinio akademijos treniruotę. Gianna buvo viena iš šios akademijos auklėtinių. K. Bryant su dukra leido daug laiko, ją treniravo ir kartu lankėsi NBA rungtynėse.

20 metų NBA lygoje rungtyniavęs K. Bryant visą savo karjerą ištikimai vilkėjo tik Los Andželo Lakers marškinėlius ir tapo šio klubo simboliu. Per tuos metus žaidėjas net penkis kartus tapo lygos čempionu, dukart – finalo naudingiausiu žaidėju ir vieną kartą – naudingiausiu reguliariojo sezono žaidėju. Krepšinio legenda du kartus tapo olimpiniu čempionu – 2008 ir 2012 metais, du sezonus buvo rezultatyviausiu NBA krepšininku. Jam taip pat priklauso ir antras rezultatyviausias individualus pasirodymas NBA istorijoje – 81 taškas (2006 metais rungtynėse prieš Toronto Raptors).

K. Bryant yra laimėjęs net Oskaro statulėlę – 2018 metais kartu su Glen Keane’u už trumpametražį animacinį filmą “Brangus krepšini” (Dear Basketball, 2017), kuris sukurtas Kobe’s parašyto eilėraščio pagrindu. Eilėraštį krepšininkas parašė kaip atsisveikinimo laišką, baigęs savo profesionalią sportininko karjerą.

Ir tai dar ne viskas. Koks gilios ir jautrios sielos žmogus buvo Kobe Bryant’as, parodo ir faktas, kad laisvu nuo treniruočių ir varžybų metu jis savarankiškai išmoko groti fortepijonu.

Kobe Bryant su žmona ir dukromis

Žinia apie mylimo sportininko žūtį sukrėtė visą pasaulinę krepšinio bendruomenę. Abejingų neliko ir tarp aukščiausio lygio politikų, pradedant prezidentais. Tragedija palietė verslo, meno ir šou pasaulio įžymybes. Žinomiausi žmonės dalinasi liūdesiu ir prisiminimais, reiškia užuojautą ir palaikymą šeimai. Net ir visai nesidomintys krepšiniu paliesti šios tragedijos.

Tai žmogus, kuris savo darbu, užsispyrimu, svajonės siekimu, visu savo neilgu gyvenimu įrodė, jog nėra nepasiekiamų tikslų, jeigu esi tam ryžtingai nusiteikęs, jeigu tiki ir dirbi. Krepšinis jam nebuvo tik pašaukimas, tai buvo jo genialumo pasireiškimas aukščiausiame įmanomame lygyje. Bet jis yra pavyzdys daugeliui ne tik krepšinyje. Apskritai, kalbame išvis ne apie krepšinį, kalbame apie žmogų, apie jo ryžtą, tikėjimą ir darbą, kurie būtini, norint pasiekti aukštumas bet kurioje sferoje.

Sportą patraukime į šoną ir pamatykime charakterį, pastangas, pavydėtinas savybes ir pasiekimus, keliančius pagarbą ir susižavėjimą. Visu savo gyvenimu jis motyvavo daugybę savo pasekėjų, ir šiandien, jau būdamas Anapus, tebemotyvuoja šimtus tūkstančių žmonių visame pasaulyje. Net ir tuos, kurie nėra krepšinio fanai.

Treneris, ruošęs JAV olimpinę krepšinio rinktinę, pasakoja:

“Buvo apie pusę keturių ryto. Po varginančių treniruočių ir kitų darbų, dar apmąstydamas pasiruošimą, aš atsiguliau ir palengva  grimzdau į miegą. Staiga suskambo telefonas. Aš nervingai pakėliau ragelį. Tai buvo Kobe.
– Sveikas, Robertai, tikiuosi nieko daugiau nepažadinau?
– Ne, viskas gerai. Kas nutiko, Kobe?
– Tiesiog norėjau paklausti, gal galėtum man šiek tiek padėti kai kuriais treniruočių klausimais?
Aš pažiūrėjau į laikrodį, buvo po keturių penkiolika.
– Taip, žinoma, susitinkam neužilgo salėje.
Aš užtrukau apie dvidešimt minučių, kol susirinkau daiktus ir išėjau iš viešbučio. Atvykęs į treniruočių salę, pamačiau Kobe. Jis buvo vienas. Jo drabužiai buvo permirkę prakaitu, lyg ką tik būtų su jais išsimaudęs. Dar nebuvo nė penkių ryto.”

“Augdami, tokie žmonės nepasakys, kiek valandų reikia mokytis, norint pasiekti viršūnę. Kai jūs einate kur nors įsidarbinti, jums nepasakys, kiek sėkmingų projektų reikės padaryti, norint pasiekti karjeros aukštumas. Kai jūs girdite apie sėkmingiausius žmones pasaulyje, pasiekusius savo veiklos viršūnę, nesvarbu, ar tai būtų verslas, sportas ar pramogų verslas, visada yra vienas visus juos jungiantis faktorius: diena po dienos, diena po dienos – jie dirba. Rytoj ryte, kai atsikelsi, pagalvok, ką tu nori pasiekti? Pagalvok, ko tu nori iš gyvenimo? Ar pasiruošęs paaukoti viską, ko prireiks – dabar, kad gautum atlygį vėliau? Aš žinau, ką reiškia kažkur užstrigti, patirti nesėkmes ar būti apsuptam žmonių, kurie netiki tavimi. Bet aš niekada nesužinosiu, koks yra jausmas, kai pasiduodi. Tegul kiekviena tavo diena būna neiššvaistyta, tebūna tai tokia diena, už kurią tu pats kažkada ateityje sau padėkosi.”


O dabar tegul kalba pats Kobe Bryant

Jo mintys vertos įsiklausymo.
Jo darbai ir pasiekimai jas paliudija ir patvirtina:

“Aš čia padariau viską, ką galiu. Dabar Dievas neš mane likusį kelią ir dėl to aš jaučiuosi pakankamai ramus.”

“Yra vienintelis dalykas, kurį tu gali kontroliuoti – tai yra tai, kaip žmonės tave prisimena ar neprisimena iš viso. Taigi, nežiūrėk į tai lengvabūdiškai. Jeigu elgsies teisingai, tavo žaidimas gyvens kituose. Tave pamėgdžios tie, su kuriais tu žaidei, prieš kuriuos žaidei ir netgi tie, kurie niekada nematė, kaip tu žaidei. Taigi, atiduok viską žaidimo aikštelėje ir palik žaidimą geresnį, negu radai. O kai ateis tavo laikas išvykti, palik po savęs legendą.”

“Svarbiausias dalykas – įkvėpti žmones, kad jie galėtų būti stiprūs darydami tai, ką jie nori daryti.”

“Aš siekiu tobulumo.”

“Pasiryžimas nutildo abejojančius.”

“Jeigu tu bijai patirti nesėkmę, greičiausiai, ją patirsi.”

“Aistra yra sėkmės degalai.”

“Žmonės tiesiog nesupranta, koks apsėstas noro laimėti aš esu.”

“Jeigu tu pats savimi netikėsi, niekas kitas to už tave nepadarys.”

“Aš nenoriu būti dar vienu Michael Jordan’u, aš noriu būti tik Kobe Bryant’u.”

“Laimėjimas yra aukščiau visko. Nėra jokių pilkų zonų, nėra jokių “beveik”.”

“Vienintelis dalykas, ko aš bijau – yra bitės. Aš nemėgstu bičių. Aš esu alergiškas joms.”

“Pralaimėtojai įsivaizduoja nesėkmės bausmę, laimėtojai įsivaizduoja sėkmės apdovanojimą.”

“Bėk su manim arba bėk nuo manęs.”

“Mano darbas yra pakelti mus, kai mums nesiseka. Turiu smarkiai sutelkti dėmesį.”

“Tą akimirką, kai pasiduodi, tu leidi laimėti kažkam kitam.”

“Kai sužinai, ką reiškia nesėkmė, ryžtas ima vytis sėkmę.”

“Viskas, kas negatyvu – spaudimas ar iššūkiai, yra galimybė man pakilti.”

“Pasišventimas regi išsipildžiusias svajones.”

“Aš nemanau, kad treneris tampa tinkamu tik tada, kai laimi čempionatą.”

“Aš mąstau tik ta linkme, kad turiu mokytis judėti į priekį.”

“Siekdami būti geriausi, būkite pasiruošę paaukoti viską ir nedaryti jokių kompromisų.”

“Tavo talento grožis atsiskleidžia tame, kad gali pakilti virš abejonių ir kurti nuostabias akimirkas.”

“Aš esu ypatingai nusiteikęs laimėti ir drąsiai priimu iššūkius.”

“Patikėkite manimi, jei viską teisingai padarysite nuo pradžių, išvengsite gausybės ašarų ir širdies skausmo.”

“Aš susikoncentravęs į vieną vienintelį dalyką – pabandyti laimėti kuo daugiau čempionatų.”

“Mes nepasiduodame, mes nepabėgame, mes neišsigąstame. Mes viską ištveriame ir nugalime.”

“Svarbu yra tai, kad tavo komandos draugai žinotų, jog tu jiems padedi ir nori, kad jiems sektųsi.”

“Aš neturiu nieko bendro su tinginiais. Mes kalbame skirtingomis kalbomis. Aš jų nesuprantu ir aš nenoriu juos suprasti.”

“Vieną dalyką turite žinoti apie mane – aš neturiu jokio filtro. Man nesudaro sunkumų pasakyti, ką po galais aš galvoju apie ką nors.”

“Keistas dalykas yra tai, kad aš daugiau sužinojau apie mane supantį pasaulį, sukoncentravęs dėmesį savo viduje.”

“Yra didelis skirtumas, kai tau 21-eri ir tu galvoji, kad turi neribotas galimybes, ir kai tau 33-eji. Tada pabaiga yra daug daug arčiau.”

“Mano tėvai yra mano stuburas. Vis dar. Jie vieninteliai tave palaikys, ar kai tu pelnysi 40 taškų, ar kai neįmesi nė vieno.”

“Jūs norite, kad aš turėčiau komandą ir dirbčiau su šitais turtingais, išlepusiais, užsispyrusiais sportininkais ir pabandyčiau priversti juos žaisti? Ne, ačiū.”

“Aš jausčiausi šiek tiek nepatogiai, guglindamas pats save. Žmonės sėda prie kompiuterio ir guglina patys save? Na, tai šiek tiek keista.”

“Ar aš laikau savyje pyktį? Visai ne! Gyvenimas per trumpas, kad sėdėti susigūžus ir laikyti nuoskaudas. Aš nelaikau jokių nuoskaudų.”

“Pralaimėjimas yra pralaimėjimas. Nėra jokių pralaimėjimo laipsnių. Tu arba laimi, arba pralaimi. Man tai kaip juoda ir balta.”

“Jei ketini būti lyderiu, tu negalėsi patikti visiems. Turėsi priversti žmones būti atsakingais, net jei tą akimirką jausies nemaloniai.”

“Aš buvau kaip laukinis arklys, turėjęs potencialą tapti Secretariatu*, bet jis buvo suknistai perdaug laukinis. Phil Jackson’o darbo dalis buvo bandyti mane sutramdyti.”

“Aš padarysiu bet ką, ko tik reikia, kad laimėtume, kas tai bebūtų: ar sėdėsiu ant suolo, mojuodamas rankšluosčiu, ar paduosiu puodelį vandens komandos draugui, ar pataikysiu lemiamą pergalingą metimą.”

“Tai šlykštu, bet mano tėvas mane išmokė: kai tavo burna išsausėja, tiesiog paimk savo marškinėlius ir čiulpk iš jų savo prakaitą. Tame nėra jokio didvyriškumo ar drąsos demonstravimo. Tai tiesiog mažas, šlykštus triukas.”

“Aš žaidžiu prieš geriausius žaidėjus, prieš geriausius pasaulyje. Konkurencija – tai yra tai, ko aš visada norėjau.”

“Kalėdų rytą aš eisiu su vaikais išvynioti dovanas. Fotografuosiu juos, plėšančius popierius, o po to važiuosiu į savo areną dirbti.”

“Pasinaudokite savo sėkme, turtais ir įtaka, kad padėtumėte kitiems geriausiai įgyvendinti savo svajones ir surasti tikrąjį tikslą. Padėkite jiems per mokyklą, per pokalbius dėl darbo ir padėkite jiems tapti savarankiškais lyderiais. Išlaikykite juos tame pačiame sunkaus darbo ir atsidavimo lygyje, kurio prireikė jums atsidurti ten, kur esate dabar, ir ten, kur galiausiai nueisite.”

“Mano smegenys negali apdoroti nesėkmės. Jeigu akistatoje pats su savimi turiu sau pasakyti “tu esi nesėkmė”, manau, kad tai yra beveik blogiau, negu mirti.”

“Aš abejoju savimi, aš jaučiuosi nesaugus. Aš bijau nesėkmės. Kartais per varžybas aš jaučiuosi visiškai sumautai: man skauda nugarą, man skauda pėdas, skauda kelius, aš visiškai nejaučiu kojų. Mes visi turime abejonių savimi. Tu negali to neigti, bet negali ir pasiduoti. Tiesiog turi tai užgniaužti ir su tuo susigyventi.”

“Kai tu padarai pasirinkimą ir pasakai sau “aš tai padarysiu bet kokia kaina ir nepriklausomai nuo nieko!”, tai neturėtum labai nustebti ir tas vaizdas neturėtų labai stipriai apsvaiginti, kai vieną dieną pamatai, jog iš tikrųjų tai padarei. Žinoma, kad padarei! Nes juk tai visą laiką buvo tavyje, visada buvo tavo mintyse.”

“Skausmas tau nenurodys, kada turėtum sustoti. Skausmas yra tiesiog mažas, silpnas balsas tavo galvoje, kuris bando tave sustabdyti, nes žino, kad jeigu tu nesustosi, tu pasikeisi. Neleisk, kad jis trukdytų tau būti tuo, kuo gali būti. Tik išsekimas tau pasakys, kada turi sustoti. Savo ribą pasieksi tik tada, kai nebegalėsi žengti toliau.”

“Aš supratau, kad baimė iš tikrųjų neegzistuoja, jeigu turi teisingą mąstymą.”

“Pats svarbiausias dalykas yra, kad tu turi drąsiai paskelbti, jog tu esi čia ir esi rimtai nusiteikęs. Aš nesu žaidėjas, kuris tik ateina ir išeina. Aš nesu žaidėjas, kuris patenka į “Visų žvaigždžių” komandą vieną ar du kartus. Aš esu čia tam, kad būčiau visų laikų vienas geriausių. Kai aš sau pasižadėjau, jog “būsiu visų laikų vienas geriausių krepšininkų”, žaidimas man tapo viskuo.”

“Aš tiesiu savo kelią. Jis yra tiesus ir siauras. Aš mąstau taip – arba tu esi mano kelyje, arba esi už jo ribų. Jeigu tu stovi tarp manęs ir žaidimo, tai aš pasiruošęs nustumti tave ir dėl to nesijausiu blogai. Ir neatsiprašinėsiu. Aš nesirūpinau dėl savo reputacijos ir būtent taip aš ją užsitarnavau.”

“Aš mačiau dalykus kitaip. Aš nenorėjau daryti to, ką jau darė kiti. Tai manęs nežavėjo ir ne tai mane atvesdavo į sporto salę anksčiau už kitus. Aš norėjau daryti geriau. Iš tikrųjų, aš norėjau daryti žymiai geriau. Aš norėjau palikti žymę.”

“Mes visada galime likti vidutiniais ir daryti tai, kas įprasta. Bet aš čia ne tam, kad daryčiau, kas įprasta.”


Galite atsisiųsti Kobe Bryant mintis PDF formatu.

Please wait...
Dalis tekstų Elijuje skirta tik Contribee prenumeratoriams. Užsiprenumeravę paremsite puslapį, prisidėsite prie jo gyvavimo ir augimo. Su Jūsų pagalba bus dar daugiau gero, įdomaus, reikalingo ir naudingo turinio. Ačiū Jums!
Apie prenumeratą.

Skirti paramą

Parašykite komentarą

Būti laimingu - tavo pašaukimas