Tavo potencialas – laimei ir prasmingam gyvenimui

Ištrauka iš naujos Joshua Becker‘io knygos “Dalykai, kurie yra svarbūs” (Things That Matter: Overcoming Distraction to Pursue a More Meaningful Life), išleistos šį mėnesį.

Dionas Mičelas užaugo netoli Toledo, Ohajo valstijoje, patogioje aplinkoje. Vaikystėje ir jaunystėje jam nedažnai teko susidurti su vargšais žmonėmis. Diono šeimoje taip pat nebuvo tarnavimo vargšams įpročio. Tačiau kiekvieną Padėkos dieną jie pristatydavo maistą neturtingoms jų miestelio šeimoms, kurios stokodavo. Pasakodamas man apie savo patirtį, Dionas mintyse greitai paskaičiavo:

“Manau, kad tai darėme tik apie šešerius metus, ir kiekvieną kartą tai užtrukdavo gal dvi valandas. Taigi iš viso tai 12 valandų iš mano gyvenimo. Bet žinai ką? Apsilankymas tose šeimose per Padėkos dieną yra vienas ryškiausių mano vaikystės prisiminimų. Matydamas, kaip gyvena kiti žmonės, ir žinodamas, ką reiškia teikti pagalbą, aš pasiruošiau užaugęs tarnauti kitiems didesniais būdais.”

Tarnavimas mus keičia

Visame pasaulyje ar tiesiog čia pat, už kvartalo mūsų gimtajame mieste šie paprasti tarnavimo veiksmai, skatinantys pokyčius mūsų širdyse, nebūtinai turi būti dideli ir ekstravagantiški. Tai mums vėlgi rodo mokslas.

Emily Esfahani Smith, knygos “Prasmės galia” (The Power of Meaning) autorė, viename laikraščio straipsnyje teigia:

“Mintis, kad prasmingas gyvenimas turi būti ar atrodyti nepaprastas, yra ne tik elitistinė, bet ir klaidinga. Aš supratau, kad prasmingiausi gyvenimai dažnai nėra nepaprasti. Jie yra net labai paprasti, bet nugyventi oriai.”

Straipsnyje Emily remiasi moksliniais tyrimais. Pavyzdžiui, vienas tyrimas parodė, kad paaugliai, kurie dirbo namų ruošos darbus, turėjo stipresnį tikslo suvokimo jausmą nei tie, kurie to nedarė. Priežastis buvo ta, kad paaugliai jautė, jog prisideda prie kažko didesnio, nei jie patys, t. y. prie savo šeimos gerovės. Kitas tyrimas parodė, kad net nedidelė pagalba draugui sukuria gyvenimo prasmės jausmą. Taip pat kaip ir tai, kad savo profesija tarnaujame bendruomenei. Nesavanaudiškas gyvenimas lemia didesnį bendrą pasitenkinimą gyvenimu.

Emily daro išvadą: “Geras gyvenimas – tai gyvenimas, darant kitam gera, o to gali siekti kiekvienas, nesvarbu, kokios jo svajonės ar aplinkybės.”

Tai geras priminimas. Svarbūs dalykai nebūtinai yra dideli ir tolimi tikslai. Tai gali būti paprasti dalykai, kurie mums visiems pasiekiami. Tačiau jie vis tiek yra geriausias būdas praleisti savo dienas šioje žemėje, jei nenorime gailėtis tada, kai kažkada gyvenimo rudenį žvelgsime į jas atgal.

Satyrikas P. J. O’Rourke’as yra pasakęs: “Visi nori išgelbėti planetą, bet niekas nenori padėti mamai plauti indus”. Padėkime mamai.

Pagalbos džiaugsmas

Savo apklausoje apie svarbius dalykus mes klausėme: “Kas paprastai jums teikia didesnį džiaugsmą: savo norų tenkinimas ar pagalba kitiems žmonėms?”.

Man buvo labai smalsu sužinoti, kokie bus atsakymai į šį klausimą. Kiek labai yra paplitęs suvokimas, kad tarnystė, teikdama laimę kitiems, pranoksta savanaudiškumą? Mane nudžiugino, kad aiški dauguma – 60 proc. respondentų atsakė “padėti kitiems”. Galiu lažintis, kad ir jūs taip atsakytumėte.

Empiriniai duomenys patvirtina daugelio iš mūsų intuityvų jausmą, kad pagalba kitiems gali padėti mums patiems. Leiskite pasidalyti dar dviem šios temos tyrimų rezultatais, kurie dar labiau patvirtins jūsų įtarimus dėl nesavanaudiško gyvenimo svarbos.

Kolumbijos universiteto tyrėjams rūpėjo išsiaiškinti, ar pagalba kitiems žmonėms jų emocinei gerovei naudinga ir patiems padėjėjams. Taigi jie atliko tyrimą, naudodamiesi anonimine interneto platforma. Dalyviai dalijosi informacija apie stresą keliančius jų gyvenimo įvykius. Jie taip pat galėjo suteikti emocinę paramą kitiems dalyviams, teikdami grįžtamąjį ryšį, patarimus ir padrąsinimus.

Ir rezultatas?

Nepriklausomas psichologas, komentuodamas šį tyrimą “Psychology Today”, sakė:

“Rezultatai parodė, kad geresnius emocinius ir kognityvinius rezultatus gavo tie dalyviai, kurie teikė pagalbą kitiems žmonėms. Be to, kadangi padidėjęs dėmesio sutelkimo į save lygis būdingas depresijai, kuo daugiau žmonės padėjo kitiems, tuo labiau jų pagalba kitiems prognozavo jų pačių depresijos sumažėjimą kasdieniniame gyvenime. Tolimesnė analizė taip pat parodė, kad tai taip pat turėjo įtakos jų nuotaikai ir subjektyviai laimei.”

Trumpai tariant, skatindami kitų emocinį atsigavimą, galime pagerinti savo pačių emocinę sveikatą.

Kitame tyrime Pitsburgo universiteto mokslininkai dalyviams suteikė galimybę pasirinkti, ar atlikti užduotį, kuri būtų naudinga jiems patiems, labdaros organizacijai ar konkrečiam draugui, kuriam reikia pagalbos. Vėliau tyrėjai, naudodami smegenų skenavimą, ieškojo skirtumų, priklausančių nuo savanorių pasirinkimo.

Labiausiai pastebimi rezultatai buvo tų asmenų, kurie pasirinko padėti konkrečiam draugui. Šios skenogramos parodė ne tik padidėjusį aktyvumą dviejuose jų smegenų [atlygio] centruose, bet ir sumažėjusį aktyvumą trijose kitose srityse, kontroliuojančiose kraujospūdį ir uždegimą, reaguojant į stresą. Kitaip tariant, šie žmonės buvo ir laimingesni, ir ramesni, nes padėjo kitam asmeniui.

Įrodymai akivaizdūs, kad savanaudiški siekiai nesuteikia tokios laimės, kokios tikimės. Dabar žinome, kas suteikia.

Jei norime išnaudoti visą savo potencialą, turime tarnauti kitiems.

O Dievas žino, kad pasauliui reikia, jog mes tarnautume.


Joshua Becker‘is yra kelių “USA Today” bestseleriais tapusių knygų autorius, taip pat knygos “Dalykai, kurie yra svarbūs: Įveikti išsiblaškymą, siekiant prasmingesnio gyvenimo”. Jis yra interneto svetainės “Becoming Minimalist“, skirtos įkvėpti kitus atrasti daugiau gyvenimo, turint mažiau, įkūrėjas.

Nuotraukoje – Joshua Becker’is su savo nauja knyga.

Please wait...
Dalis tekstų Elijuje skirta tik Contribee prenumeratoriams. Užsiprenumeravę paremsite puslapį, prisidėsite prie jo gyvavimo ir augimo. Su Jūsų pagalba bus dar daugiau gero, įdomaus, reikalingo ir naudingo turinio. Ačiū Jums!
Apie prenumeratą.

Skirti paramą

Parašykite komentarą

Būti laimingu - tavo pašaukimas