Lietuvos mokslininkės tyrimai sužavėjo BBC, CNN ir visą pasaulį

Apie moterų ir vyrų skirtumus diskutuojama šimtmečius. Medikai pateikia pavyzdį, jog sąmonę atgavę  pacientai vyrai pirmiausia susirūpina, ar viskas gerai jų apatinei kūno daliai, o moterys paklausia, ar nelaimės metu niekas daugiau  nenukentėjo. Mokslininkai nusprendė išsiaiškinti, kodėl moterys  dažniausiai geriau jaučiasi ir dirba šiltesnėje patalpoje nei vyrai.

Tikriausiai daug vyrų gana lengvai prisimintų situaciją, kai, atėję į darbą, jie biuro patalpoje jautėsi tarsi pirtyje, tačiau kolegės moterys skundėsi, kad joms šalta. Naujas mokslininkų tyrimas rodo, kad moterų smegenys daug geriau veikia, kai patalpoje yra aukštesnė temperatūra. Mokslininkai tikina, kad moterys bus daug  produktyvesnės ir geriau atliks įvairias užduotis, jei patalpoje bus
aukštesnė temperatūra. Naujo mokslinio eksperimento autoriai teigia, kad būtent todėl kovojantys dėl termostato vyrai turėtų nusileisti.

Viena iš šio tyrimo autorių Agnė Kajackaitė LRT.lt papasakojo apie eksperimentus Berlyne, vyrų ir moterų skirtumus bei džiaugsmo ašaras dėl tyrimo populiarumo visame pasaulyje.

– Gal galite trumpai papasakoti savo istoriją? Kaip atsidūrėte Berlyne?

– Esu kilusi iš Šakių, po mokyklos baigimo studijavau ekonomikos mokslus VU Ekonomikos fakultete. Vienerius studijų metus, pasinaudojusi mainų programos „German Academic Exchange Service“ galimybėmis, praleidau Vokietijoje ir tada nusprendžiau, kad po bakalauro studijų toliau noriu studijuoti Vokietijoje. 2009 metais pradėjau magistro studijas Kölno universitete, ten atradau savo aistrą – elgsenos ekonomiką (angl. behavioral economics). Tada supratau, kad noriu daryti eksperimentus šioje srityje ir geriau suprasti, kaip žmonės priima sprendimus (ne tik ekonominius). 2012 metais pradėjau doktorantūros studijas ir pirmuosius bandymus, tyrimus. Susidomėjimas ir entuziazmas tik augo. Dalį doktorantūros studijų praleidau Kalifornijoje, ten pradėjau dirbti su Uriu Gneezy – puikiu elgsenos ekonomistu, iš jo labai daug išmokau. Darbas su tyrėjais Pietų Kalifornijos San Diego universitete JAV man taip patiko, kad aš nusprendžiau, jog darysiu viską, kad po doktorantūros tyrimus galėčiau tęsti ten. Ir taip aš 2016 metais gavau darbą ir metus tęsiau podoktorantūros (angl. postdoc) studijas. Ten aš susipažinau su Tomu Changu ir mes pradėjome temperatūros eksperimentą. 2017 metais grįžau į Europą, nes gavau pasiūlymą įsteigti mokslinę grupę Berlyno socialinių mokslų centre (angl. WZB Berlin Social Science Center).
Jau beveik 2 metus aš vadovauju Etikos ir elgsenos ekonomikos padaliniui ir mėgaujuosi Berlynu.

– Ar tai pirmasis toks eksperimentas? Kokie eksperimentai jums įdomiausi?

– Buvo daug tyrimų, kurie parodė, kad moterims patinka aukštesnė temperatūra nei vyrams. Taip pat atlikta daug fiziologinių studijų, jos paaiškina, kodėl mūsų kūnai reaguoja į temperatūrą skirtingai. Nors ir buvo žinoma, kad moterys jaučiasi geriau, kai šilčiau, o kovos dėl šilumos reguliavimo buvo daugelio biurų kasdienybė, nebuvo žinoma, ar skirtingos temperatūros paveikia ne tik komfortą, bet ir tai, kaip žmonės gali mąstyti esant skirtingai temperatūrai. Mes atradome, kad temperatūra veikia, kaip gerai vyrai ir moterys sprendžia uždavinius.

– Kam ir kaip kilo idėja stebėti žmones keičiant temperatūrą? Ar sunku rasti savanorių? Kaip savanoriai motyvuojami?

– Idėja kilo man ir Tomui Changui diskutuojant apie tai 2016 metų pabaigoje. Mes norėjome sužinoti, ar tai tik komfortas, ar ir darbo kokybė, kaip ją keičia temperatūros pokytis. Rasti savanorių nėra sunku. Mes eksperimentą atlikome laboratorijoje Berlyno technologijų universitete, kur aš darau visus savo eksperimentus. Mes turime kelių tūkstančių žmonių (daugiausia studentų), kurie užsiregistravo, kad nori dalyvauti mūsų laboratorijos eksperimentuose, duomenų bazę. Studentai žino, kad jie gaus pinigų už dalyvavimą. Daugiausia juos motyvuoja finansiniai dalykai. Mes mokėjome, kad jie spręstų įvairius uždavinius.

– Paskelbus šiuos rezultatus jus užgriuvo staigi šlovė? CNN, BBC, pokalbių laidos kitose JAV televizijose. Ar sunku susitvarkyti su dėmesiu, viską spėti? Tas dėmesys malonus ar vargina?

– Mus dėmesys užgriuvo porą dienų prieš straipsnio pasirodymą, kai Pietų Kalifornijos universitetas išplatino pranešimą žiniasklaidai. Aš gavau elektroninį laišką iš „The New York Times“ – jie prašė duoti interviu. Ir tada aš iš džiaugsmo beveik apsiverkiau. Po daugybės žiniasklaidos atstovų laiškų supratau, kad šis tyrimas bus itin populiarus. Paskelbus straipsnį, kai jau buvo galima rašyti apie rezultatus, dėmesys dar labiau išaugo, buvau kviečiama į radijus, televizijas. Rodos, tas dėmesys tapo toks įprastas. Kai BBC paprašė kalbėti gyvai, aš iš karto sutikau ir visai nebijojau. Savo „Airbnb“ pasidariau improvizuotą studiją ir kalbėjau per pasaulines žinias gyvai ir tai atrodė normalu. O dabar, kai adrenalinas grįžo prie normalaus lygio, man tas interviu atrodo kaip kosmosas. Taip pat pradedu fiziškai jausti, kad pavargau. Tai buvo intensyviausia (ir svarbiausia) mano gyvenimo savaitė. Aš mėgstu dėmesį, todėl man jis buvo labai malonus, tačiau šiek tiek išvargino. Rytoj aš duodu paskutinį interviu gyvai Australijos radijo Žinioms, ir viskas. Audra tikriausiai nurimo.

– Kokios mokslo sritys jus domina labiausiai? Kokius dar tyrimus planuojate?

– Mane domina daugybė temų elgsenos ekonomikos srityje. Aš daugiausia darau eksperimentus apie psichologinę melavimo kainą (angl. psychological costs of lying). Remiuosi teorija bei eksperimentais ir bandau suprasti, nuo ko priklauso sprendimai, meluoti ir nemeluoti. Beje, už vieną iš šių tyrimų apie melą mane ir mano darbo bendraautorius Uri Gneezy ir Joelį Sobelį Lietuvos bankas pernai apdovanojo Vlado Jurgučio premija.

– Ar komfortabiliau jaučiatės dirbdama aukštesnėje temperatūroje, ar žemesnėje?

– Aš skiriuosi nuo vidutinių eksperimento dalyvių ir man patinka žemesnė temperatūra.

– Jei paklausčiau, mitas ar ne, kad vyrų ir moterų smegenys skiriasi?

– Aš nesu smegenų ekspertė. Bet aš esu žmonių elgsenos ekspertė. Vyrų ir moterų elgesys skiriasi daugybėje sričių, pavyzdžiui, moterys nemėgsta rizikos, o vyrai mėgsta. Moterys nemėgsta konkuruoti, o vyrai mėgsta. Moterys meluoja mažiau (ekonominių eksperimentų metu). Apie tai yra parašyta daugybė elgsenos ekonomikos srities straipsnių.

Nuotraukoje: Agnė Kajackaitė
Šaltinis: lrt.lt

Please wait...
Dalis tekstų Elijuje skirta tik Contribee prenumeratoriams. Užsiprenumeravę paremsite puslapį, prisidėsite prie jo gyvavimo ir augimo. Su Jūsų pagalba bus dar daugiau gero, įdomaus, reikalingo ir naudingo turinio. Ačiū Jums!
Apie prenumeratą.

Skirti paramą

Parašykite komentarą

Būti laimingu - tavo pašaukimas