Kas yra MOJO? Ar tu jį turi?

Žodžio kilmė ir prasmė

Mojo, afroamerikiečių folklore, yra amuletas, sudarytas iš flanelinio maišelio, kuriame yra vienas ar daugiau magiškų daiktų. Tai yra „malda maiše“, „užkeikimo krepšys“ arba burtai, kuriuos šeimininkas-burtininkas nešiojasi su savimi.

Nors dauguma tokių maišelių yra iš raudonos flanelės medžiagos, daug patyrusių burtininkų naudoja spalvų simboliką. Pavyzdžiui, žalia medžiaga naudojama pinigų užkeikimui, balta – kūdikį laiminančiam mojo, raudona naudojama meilės mojo ir pan. Vakarų indėnai taip pat naudoja mojo krepšius, tačiau vietoje flanelinio audinio dažnai naudoja odą.

Mojo krepšys (maišelis) ir jo paruošimo ingredientai. Suvenyrinė versija turistams.

Kiekvieno maišelio turinys keičiasi, atsižvelgiant į burtų tikslą. Pvz., meilės reikalams skirtas mojo bus kitokių ingredientų, nei skirtas lošimams ar stebuklingai apsaugai. Sudedamąsias dalis gali sudaryti įvairios šaknys, žolelės, gyvūnų dalys, mineralai, monetos, kristalai, sėkmės žetonai ir raižyti amuletai. Asmeniškesni objektai yra naudojami, norint suteikti daugiau papildomos galios.

Mojo paruošimas naudojimui ir pats jo naudojimas yra svarbus ir kruopščiai paruoštas procesas. Turi būti atliekami ypatingi ir tikslūs ritualai. Yra deginamos žvakės, rūkomi smilkalai, kalbamos maldos, naudojami kiti įvairūs metodai. Kai mojo jau paruoštas, jis yra „pamaitinamas“ įvairiais skysčiais, pavyzdžiui, alkoholiu, kvepalais ar ypatingu vandeniu – kad veiktų, nes tikima, kad mojo turi dvasią ir yra gyvas. Pasakojamos istorijos, kaip žmonės mirė dėl to, kad netinkamai paruošė ar naudojo mojo.

Taip pat labai svarbu tai, kur ir kaip mojo nešiojamas, nes nuo to priklauso jo veikimas ir sėkmė. Mojo laikymo/nešiojimo vieta priklauso nuo mojo tikslo, kam jis skirtas. Meilės, pinigų, sveikatos, lošimų mojo nešiojami skirtingai. Vieni gali būti tiesiog kišenėje, kiti turi būti žemiau juosmens, vieni gali būti virš drabužių, kiti būtinai turi būti prie kūno.

Dažniausias žodžio mojo sinonimas yra gris-gris, kuris pažodžiui reiškia „fetišas“ arba „žavesys“; taigi gris-gris, arba mojo krepšys iš tikrųjų būtų „žavesio krepšys“.

Mojo siekia net Vakarų Afrikos kultūrą, kur, kaip teigiama, išstumia piktąsias dvasias, suteikia sėkmę buityje, manipuliuoja likimu ir turi galią suvilioti bei įtikinti.

Protėvių palikuonys ir mojo naudotojai tvirtai įsitikinę tokio krepšio galia ir jo suteikiama apsauga ir palankumu. Taip per tūkstančius metų ir daugybę kartų buvo kuriama ir įtvirtinama mojo įtaka ir pasitikėjimas pačia magija.

Termino įvedimas į bendrinę kalbą

XX amžiaus pradžioje mojo reiškė vudu (Woodoo) ar stebuklingą galią, būtent tokią, kuri suteikia vyrui seksualinę galią prieš moteris. Visai neseniai terminas buvo išplėtotas ir dabar reiškia bet kokią galią ar įtaką. Šis žodis buvo plačiai naudojamas JAV juodaodžių bendruomenėse. 1926 m. amerikiečių sociologas Newbell Niles Puckett rašė: „Terminas mojo Misisipės juodaodžių bendruomenėje dažnai vartojamas, norint išreikšti „žavesį, amuletą ar triuką“.

McDainley Morganfield (Muddy Waters), augdamas Misisipėje, greičiausiai buvo girdėjęs apie mojo. Jo gerai žinoma bliuzo klasika „Got my mojo working“ (Preston Foster, 1957 m.) pristatė terminą plačiajam pasauliui:

Got my mojo working, but it just won’t work on you
I wanna love you so bad till I don’t know what to do
I’m going down to Louisiana to get me a mojo hand
I’m gonna have all you women right here at my command

Tas pats Muddy Waters naudojo žodį mojo ir savo ankstesnėje kūryboje, pavyzdžiui, dainoje Hoochie-Coochie Man, 1954:

I got a black cat bone, I got a mojo too
I got John the Conqueror, I’m gonna mess with you
I’m gonna make you, pretty girl, lead me by the hand
Then the world will know, the Hoochie-Coochie Man

Mojo – stebuklinga galia, kurią visi mato ir pripažįsta

Marshall Goldsmith savo knygoje MOJO, How to Get It, How to Keep It, How to Get It Back If You Lose It taip apibūdina mojo: “Momentas, kai jūs darote ką nors tikslingo, galingo ir pozityvaus, o visas pasaulis tai mato ir pripažįsta”.

Cambridge žodyno apibrėžimas: “Tai kokybė, kuri traukia žmones prie tavęs ir daro tave sėkmingu ir pilnu energijos”.

Collins’o žodynas: “Jūsų mojo yra jūsų asmeninė galia ar įtaka žmonėms”.

Webster’io žodynas: “Tai stebuklingos, antgamtinės kilmės galia ir sėkmė”.

Dar kiti žodynai mojo apibūdina kaip: “magiškas žavesys ar burtai”, “antgamtiniai įgūdžiai ar sėkmė”, “asmeninis magnetizmas; žavesys”. Kai kurie autoriai prideda “asmeninis pasitikėjimas ir charizma”. Prisimenant, kad charizma reiškia (1) užburiantis patrauklumas ar žavesys, galintis kituose įkvėpti atsidavimą, (2) Dievo duotas sugebėjimas ar talentas, galime susumuoti ir apibendrinti, ką žodis mojo reiškia kiekvienam iš mūsų.

Štai mano išplėstinis mojo apibrėžimas: žmogus, turintis mojo, yra pasitikintis savimi, tikintis tuo, ką daro, ir daro tai užtikrintai ir kokybiškai, kupinas optimizmo ir vidinės energijos, matantis nematoma ir to siekiantis drąsiai, ryžtingai ir tikslingai, savo vidine antgamtine jėga ir pozityvumu traukiantis kitus prie savęs, žavintis ir įkvepiantis, nenuleidžiantis rankų ištikus nesėkmei, žinantis ir suprantantis savo vertę, savo veiklos prasmę, savo pašaukimą ir savo reikalingumą. Toks žmogus tiesiog užburia kitus savo tikėjimu ir pasitikėjimu, sugeba pakelti ir padrąsinti. Jis supranta ar stengiasi suprasti kitus, jis pilnas empatijos. Šalia jo tu jautiesi saugiai, užtikrintai ir pakylėtai. Tu gali būti savimi, gali pasirodyti kvailas ar nesuprantantis, gali nebijoti ir gali būti silpnu, nes jis tavęs nepasmerks, nepažemins ir nepaniekins. Jis neišnaudos tavęs ir nesinaudos tavimi, siekdamas savo naudos. Jis nuolankus širdyje ir drąsus darbuose. Jis nemeluos ir neapgaudinės, o jei suklys, drąsiai pripažins klaidas, nes jis nebijo. Jam brangi jo reputacija ir jis nepataikauja kitiems. Jis turi aiškius principus ir prioritetus, tvirtą moralės kodeksą ir aiškų sąžinės balsą, kurio klausosi ir klauso.

Mojo – tai kokybė, kuri traukia žmones prie tavęs ir daro tave sėkmingu

Ar pastebėjote, kad jūs jaučiatės skirtingai, priklausomai nuo to, šalia kokio žmogaus esate? Štai pavyzdžiui, jums būnant kambaryje, į jį įėjus vienam, jūs pasijuntate mažas, sugniuždytas, nevertas, be pasitikėjimo, pilnas baimių ir abejonių, tiesiog nevykėlis ir menkysta, nes įėjusysis visą dėmesį susiurbia į save, negatyviaja prasme. Jis tampa pasaulio epicentru ir visų akys turi būti nukreiptos tik į jį. Jis pats savo akyse toks didis ir protingas, kad jo pasipūtimas, egozimas ir narcisizmas sugniuždo visus kitus, esančius šalia. Visa savo povyza jis niekina kitus ir aukština save. Jis tampa didžiausias, o tu mažiausias. Jis viską žino, o tu pamiršai ir tai, ką žinojai. Jis sėkmingas, o tu lūzeris. Jis niekada tavęs nepamokys ir tau nepadės, nes jo vienintelis rūpestis – jis pats. Neapsigauk. Tai tiesiog psichologiniai triukai, manipuliacijos, kontrolė ir vampyrizmas. Tu koks buvai sėkmingas, protingas ir sumanus, toks ir likai, tik to žmogaus begalinis garbėtroškiškumas tave sustingdo ir tu negali nei pajudėti, nei žodžio pasakyti. Toks žmogus yra visiška priešingybė turinčiam mojo.

Štai į kambarį įeina kitas žmogus. Tačiau dabar tavo savijauta visiškai priešinga: tu jautiesi didelis, sugebantis, mokantis, vertingas ir talentingas. Tu pilnas pasitikėjimo, nes tas žmogus visu savimi, savo elgesiu tave kelia ir drąsina. Jis pasidaro žemesnis už tave, tave išaukštindamas. Nors ir dabar visų akys nukrypsta į jį, tačiau dabar tai dėl to, kad jis vertas pagarbos, nes jo darbai kalba už jį ir jo pasiekimai jį giria. Jis įkvepia vien žvilgsniu, jo žodis gydo ir atgaivina. Jei buvai sugniuždytas, jis tave pakels, jei bijojai – padrąsins, jei abejojai – būsi užtikrintas, jei skaudėjo – išgydys. Nuo tavo veido dings liūdesys, širdis prisipildys tikėjimo, nes jam svarbiau tu, o ne jis pats, jis domisi tavo reikalais, o ne giriasi savo pergalėmis. Jis tave užburs ir užkerės – pačia geriausia prasme. Tu norėsi būti panašus į jį, norėsi jo klausytis, juo sekti ir mokytis iš jo. Šitas žmogus turi mojo, šalia kitų gerų charakterio savybių.

Mojo – tai stebuklingos, antgamtinės kilmės galia ir sėkmė

Be abejo, visi mes žmonės esame vienodi, t.y. turime tą pačią egoistinę natūrą, drėbti iš to pačio molio. Noriu pasakyti, kad nesitikėtume Dievo žmogaus pavidalu, jeigu net pats šventasis Popiežius netobulas, daro klaidas, o jeigu pažiūrėtume istoriją – tai ir nusikaltimus. Esame girdėję apie pasaulinio lygio lyderius, kurių charakteris nepavydėtinas, o elgesys atgrasus. Ir tai natūralu, nes žmogus yra tik žmogus, ne angelas. Tačiau kokia savanaudiška visų prigimtis bebūtų, įvairūs žmonės užauga ir subręsta skirtingai, ir vieni taip ir lieka opūs egoistiški vaikai, menkystos, visą gyvenimą besirūpindami, kaip prisigriebti kuo daugiau žaislų, o kiti kažkaip išlaviruoja tarp egoistinių troškimų rifų ir tampa brandžiomis asmenybėmis, trokštamais bet kurioje draugijoje, palaiminimu tautai ir visuomenei. Tampa tarsi tuo “žavesio krepšiu”, sėkmės talismanu, ir tu žinai, kad jeigu būsi šalia, sėkmė nusišypsos ir tau.

Turėdamas mojo, tu skrisi kaip ant sparnų. Tai nereiškia, kad Dievas jau pasiims tave ir tu nebeturėsi jokių žemiškų rūpesčių ir problemų. Ir tai nereiškia, kad tu negali supykti ar nuliūsti. Tai reiškia, kad iš esmės tu mėgausies tuo, ką darai, tikėsi tuo, pasitikėsi savimi. Būsi drąsus ir užtikrintas. Ir matysi, kaip tavo darbas, profesija, veikla keičia žmones, žinosi, kad ji naudinga, reikalinga ir prasminga. Tu būsi sėkmingas ir laimingas, tokiais pačiais padarydamas kitus. Jeigu jauti ar žinai, kad turi savo mojo, – saugok jį, nes praradęs labai aiškiai pajausi ir žinosi, kad jo netekai. Saugok!

Ar galima prarasti savo mojo? Taip.
O ar galima jį vėl susigrąžinti? Taip.
Apie tai – kitame straipsnyje.

Please wait...
Dalis tekstų Elijuje skirta tik Contribee prenumeratoriams. Užsiprenumeravę paremsite puslapį, prisidėsite prie jo gyvavimo ir augimo. Su Jūsų pagalba bus dar daugiau gero, įdomaus, reikalingo ir naudingo turinio. Ačiū Jums!
Apie prenumeratą.

Skirti paramą

Parašykite komentarą

Būti laimingu - tavo pašaukimas