12 tiesų apie kūrybiškumą

Šio straipsnio autorius – Michael Michalko, garsių knygų (Creative Thinkering, Thinkertoys (A Handbook of Creative Thinking Techniques), Cracking Creativity, ThinkPak (A Brainstorming Card Deck) apie kūrybinį mąstymą autorius. Būdamas karininkas, jis subūrė NATO žvalgybos specialistų ir tarptautinio lygio akademikų komandą, kad apibendrintų geriausius kūrybinio mąstymo metodus. Šių metodų mokė Fortune 500 kompanijas, vyriausybines įstaigas bei daugelį kitų pasaulio organizacijų.

1. Jūs esate kūrybingas

Kūrybingas žmogus nėra kuo nors išskirtinis: kiekvienas iš prigimties gebame mąstyti kūrybiškai ir spontaniškai. Tačiau save nekūrybingais laikantys žmonės tokie ir lieka. O savo pašaukimą atradusieji nuolat ieško būdų kuo labiau atsiskleisti. Taigi svarbiausia – tikėti savimi. Būtent tikėjimo stoka neleidžia jums stengtis ir siekti ko nors naujo.

2. Kūrybinis mąstymas yra darbas

Naujoms, originalioms idėjoms generuoti reikia ryžto, aistros ir kantrybės. Visi genijai sunkiai dirba, ieškodami naujų idėjų. Dauguma jų būna gana prastos. Daug prastų eilėraščių parašė ir garsūs poetai. Tokie žmonės, kaip Tomas Edisonas, Volfgangas Amadėjus Mocartas, Rembrantas, Pikasas ir Šekspyras sukūrė daugybę kūrinių, tačiau tikrai ne visi iš jų buvo šedevrai.

3. Jei norite būti kūrybingas, treniruokite smegenis

Intensyviai mąstydami, jūs „įkraunate“ smegenis. Kuo daugiau mąstote, tuo kūrybiškiau dirba smegenys. Jei norite būti kūrybingas, stenkitės kasdien.

4. Jūsų smegenys – ne kompiuteris

Smegenys yra dinamiška sistema, joms sunku atskirti tikrus ir išgalvotus dalykus. Vadovaudamasis šia teorija, Einšteinas sukūrė savo revoliucines idėjas, o Voltas Disnėjus įgyvendino savo fantazijas.

5. Nėra vienintelio teisingo atsakymo

Vienintelis dalykas gyvenime, dėl kurio gali būti tikras, yra tai, kad dėl nieko negali būti tikras. Todėl nestabdykite savęs kūrybos procese. Apsvarstykite visas idėjas, tik po to rinkitės vieną.

6. Nesustokite ties pirma gera mintimi

Nenurimkite, kol nerasite dar geresnės. Vokietis Phillipas Reisas buvo arti telefono išradimo, tačiau, įtikintas, kad užteks ir telegrafo, nuleido rankas. Po dešimties metų Aleksandras Grehamas Belas tobulino Reiso idėjas ir galiausiai užpatentavo telefoną kaip savo išradimą.

7. Laukite ekspertų nepritarimo

Kuo didesnis žinovas, tuo jo mąstysena siauresnė ir tuo sunkiau jis įsileidžia kitokias idėjas (mat jos skiriasi nuo jo patirties). Ekspertai bijo pripažinti kitokius standartus, taigi jūsų nauja idėja greičiausiai sulauks jų nepritarimo.

8. Pasitikėkite savo instinktais

Albertas Einšteinas buvo pašalintas iš mokyklos dėl neigiamos įtakos rimtiems mokiniams. Jis neįstojo į universitetą, o vėliau buvo išvadintas tingiausiu studentu pasaulyje. Bethoveno tėvams buvo pasakyta, kad jis per kvailas būti kompozitoriumi, o Disnėjų atleido iš pirmojo darbo dėl to, kad jam trūksta fantazijos. Tačiau galiausiai jie tapo tais, kuo tapo. Tokių pavyzdžių daugybė. Nevaržykite savęs.

9. Nesėkmės nebūna

Jeigu jums nepavyko ko padaryti, tai nereiškia, jog esate nevykėlis; jūs tiesiog sužinojote, ko nereikėtų daryti. Jei suklupote, visuomet savęs paklauskite, ko išmokote ir kokią gavote naudą. Tik nieko naujo nebandantis žmogus niekada neklysta.

10. Žiūrėkite savo akimis

Jūs patys kuriate realybę, pasirinkdami, kuo tikėti. Jei tikite į Dievą – matote Jo egzistenciją visur. Jei esate ateistas – Dievo buvimo nematysite niekur. Kai Edisono paklausė, kodėl jis taip stengėsi išrasti lemputę, nors klydo net 5000 kartų, jis atsakė, kad tai nebuvo klaidos, o tik atrasti būdai, ko daryti nevertėtų. Interpretuokite savo patirtį patys.

11. Nesustokite ties pirmu įspūdžiu

Kai ieškote kūrybingo sprendimo, pažvelkite į užduotį įvairiais rakursais, įvardykite problemą vis kitais žodžiais. Kaip tai matytų jūsų mėgstamas menininkas? Išeikite pasivaikščioti ir matomus dalykus susiekite su iškilusia kliūtimi. Paklauskite draugų, nepažįstamų žmonių ar vaikų, ką jie apie tai mano. Tik pakeitę požiūrį, pakeisite ir pačią problemą.

12. Nebijokite mąstyti neįprastai

Genijai nemąsto tradiciškai, logiškai ar analitiškai. Taip mąstant, atsisakoma informacijos, nesusijusios su problema. Tačiau susiedami nesusijusius dalykus, galite paskatinti mąstymą. „Kūrybiškumas svarbesnis nei turimos žinios, – sakė Einšteinas. – Nes žinios apsiriboja tik tuo, ką mes žinome, o kūryba aprėpia visą pasaulį ir tai, kas dar nutiks.“

Šaltinis: psychologytoday.com

Please wait...
Dalis tekstų Elijuje skirta tik Contribee prenumeratoriams. Užsiprenumeravę paremsite puslapį, prisidėsite prie jo gyvavimo ir augimo. Su Jūsų pagalba bus dar daugiau gero, įdomaus, reikalingo ir naudingo turinio. Ačiū Jums!
Apie prenumeratą.

Skirti paramą

Parašykite komentarą

Būti laimingu - tavo pašaukimas